طریقه نوشتن دفاتر قانونی

طریقه نوشتن دفاتر قانونی :

 

 

طریقه نوشتن دفاتر قانونی :

طریقه نوشتن دفاتر قانونی از مباحثی می باشد که هر حسابداری باید به آن اشراف کامل داشته باشد ، چرا که وجود برخی از ایراد و اشتباهات در تحریر دفاتر قانونی ممکن است از جانب ممیز مالیاتی پذیرفته نبوده و موجب رد دفاتر قانونی گردد .

در این مقاله به آموزش تحریر دفاتر روزنامه و کل می پردازیم و در مورد پلمپ دفاتر قانونی نیز صحبت خواهیم نمود .

 

 

طریقه نوشتن دفاتر قانونی و اسناد حسابداری :

طریقه نوشتن دفاتر قانونی از اهمیت به سزایی برخوردار بوده و باید بسیاری از مسائل در آن رعایت گردد ، اولین گام جهت تحریر دفاتر قانونی حسابداری حصول اطمینان از ثبت صحیح اسناد می باشد .

باید توجه داشته باشید که ثبت اسناد و مدارک در تاریخ تقدم و تاخر نداشته باشد .

بسیاری از شرکت ها مخصوصا شرکت های پیمانکاری به دلیل وجود پروژه در شهر های دیگر ، قادر به ارائه اسناد و مدارک به صورت روزانه به واحد حسابداری نمی باشند و با تاخیر اسناد و مدارک پروژه ها را به واحد حسابداری ارجاع می دهند .

پس از آن که از ثبت درست اسناد و مدارک اطمینان حاصل نمودید ، می توانید در پایان روز گزارشات مربوط به دفاتر قانونی را از سیستم دریافت نمائید و شروع به تحریر دفاتر قانونی نمائید .

طریقه نوشتن دفاتر قانونی

طریقه نوشتن دفاتر قانونی و دفتر روزنامه :

طریقه نوشتن دفاتر قانونی ، طریقه نوشتن دفتر روزنامه و کل از قواعدی که سازمان امور مالیاتی در این زمینه وضع نموده پیروی می نماید .

دفتر روزنامه همان گونه که از نامش پیداست باید به صورت روزانه ثبت گردد ، تاخیر در ثبت دفاتر از نظر اداره دارایی پذیرفته نبوده و موجب رد دفاتر خواهد گردید .

البته در مواردی نیز استثنا وجود دارد ، به شرط آن که با حوزه مالیاتی مربوطه هماهنگی صورت پذیرفته باشد و ایشان نیز پذیرفته باشند .

دفاتر باید با دقت فراوان نگارش گردد . اگر در موردی اشتباه در ثبت داشتید می توانید با رنگ مخالف ( خودکار قرمز ) بر روی قسمت اشتباه به صورت افقی قلم گرفته و صحیح آن را در بالای نوشته درج نمائید .

توجه داشته باشید که مواردی همانند خط خوردگی ، مخدوش نمودن صفحات ، وجود جای خالی در بین سطور ، قرار دادن صفحات خالی در بین نوشته ها و … موجب رد دفاتر قانونی حسابداری می گردد .

دفتر روزنامه را باید بر اساس اسناد ثبت گردیده و به ترتیب وقوع تحریر نمود ، درج تاریخ سند ( روز و ماه ) و نیز شماره سند در دفتر روزنامه را فراموش نکنید .

در پایان هر صفحه جمع ارقام آن صفحه را نوشته و به صفحه بعد انتقال دهید .

 

این مطلب را مطالعه کنید: نحوه تحریر دفاتز قانونی حسابداری

 

طریقه نوشتن دفاتر قانونی و دفتر کل :

طریقه نوشتن دفاتر قانونی ، پس از آن که دفتر روزنامه را تحریر نمودید نوبت به دفتر کل می رسد .

باید جهت سرفصل های مربوطه صفحاتی را در نظر بگیرید و در بالای صفحه سرفصل مربوطه را ذکر نمائید و از دفتر روزنامه اطلاعات مربوط به آن سرفصل را به دفتر کل انتقال دهید .

در این جا نیز همانند دفتر روزنامه جمع صفحه را بنویسید و به صفحه بعدی انتقال دهید .

 

 

طریقه نوشتن دفاتر قانونی و عطف گذاری :

طریقه نوشتن دفاتر قانونی ، پس از آن که هر دو دفتر را تحریر نمودید نوبت به عطف گذاری اسناد می رسد . در این مرحله شماره صفحه دفتر کل را باید در دفتر روزنامه و در جلوی هر صفحه نوشته و عطف گذاری نمائید .

 

 

طریقه نوشتن دفاتر قانونی و پلمپ دفاتر :

پلمپ دفاتر قانونی توسط اداره ثبت شرکت ها صورت می پذیرد . جهت دریافت دفاتر پلمپ هر سال ، تا پایان اسفند ماه سال قبل فرصت دارید تا اقدام نموده و دفاتر پلمپ حسابداری را دریافت نمائید .

توجه داشته باشید ، در صورتی که در موعد مقرر اقدام ننمائید مشمول جرائم سنگین مالیاتی خواهید گردید .

 

 

طریقه نوشتن دفاتر قانونی و ثبت ارقام :

اخذ و تحریر دفاتر قانونی را از ثبت ارقام بخواهید .

تیم متخصص و حرفه ای ما در ثبت ارقام ( شرکت حسابداری ، موسسه حسابداری ) مفتخر می باشد خدمات مالیاتی و حسابداری شما سروران گرامی را به بهترین نحو ممکن به انجام برساند .

و اخذ دفاتر قانونی یکسال قبل از سال مالی از تکالیف قانونی میباشد منظور از دفاتر دفاتر روزنامه و کل میباشد.

کافیست فقط با یک تماس از مشاوره ی ارزشمند کارشناسان ما در ثبت ارقام بهره مند گردید ، تا با خیالی آسوده خدمات حسابداری و مالیاتی خود را به ما بسپارید و از دغدغه هایی از این دست رهایی یابید .

 

 

 

 

 

 

فهرست
Call Now Button
×

سلام به سایت ما خوش آمدید:

× واتساپ