تهیه و تنظیم ترازنامه

تهیه و تنظیم ترازنامه

تهیه و تنظیم ترازنامه :

تهیه و تنظیم ترازنامه مربوط به صورت های مالی بوده و یکی از اجزای صورت های مالی به شمار می آید . ترازنامه ، که در گذشته به آن بیلان ، و امروزه به آن صورت وضعیت مالی گفته می شود اطلاعات بسیار مهمی را به ما ارائه می دهد . پایه و اساس تهیه و تنظیم ترازنامه در اصل همان معادله اساسی حسابداری می باشد .

در تهیه و تنظیم ترازنامه دارائی ها ، بدهی و سرمایه ( حقوق صاحبان سرمایه ) به تفکیک ، در طرفین ترازنامه جایگزین و گزارش می گردند .

تهیه و تنظیم ترازنامه ( صورت وضعیت مالی ) باید بر طبق استانداردهای حسابداری و نیز اسناد و مدارک مثبته صورت پذیرد . ترازنامه یکی از صورت های مالی اساسی می باشد که همراه با یادداشت های توضیحی اطلاعات بسیار مهمی را درباره بنگاه اقتصادی ، که شامل دارائی ها ، بدهی ها و نیز حقوق صاحبان سرمایه به ما ارائه می نماید .

 

تهیه و تنظیم ترازنامه و اهمیت آن :

تهیه و تنظیم ترازنامه از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد ، چرا که ترازنامه در اصل ، محصول نهایی صورت های مالی اساسی به شمار می آید و از ترازنامه می توان به وضعیت مالی بنگاه اقتصادی پی برد و آن را تجزیه و تحلیل نمود . از اهمیت تهیه و تنظیم ترازنامه همین قدر برایتان بگویم که مدیران ، بسیاری از تصمیمات مهم خود خود را بر اساس اطلاعات درج شده در ترازنامه اتخاذ می نمایند .

 

تهیه و تنظیم ترازنامه و عناصر آن :

تهیه و تنظیم ترازنامه همان گونه که گفته شد به سه بخش ( معادله اساسی حسابداری ) تقسیم می گردد که در طرفین ترازنامه به تفکیک ارائه می گردند . در ذیل به این عناصر اشاره نموده و آن ها را تعریف خواهیم نمود :

1 – دارایی ، به کلیه منابع اقتصادی که متعلق به بنگاه اقتصادی باشد ، و منابعی که قرار است ، یا بهتر بگویم انتظار می رود که در آینده به سود آوری برسد و منافعی را جهت واحد تجاری به همراه داشته باشد گویند .

2 – بدهی به دیونی که بر ذمه مالکان نسبت به دارایی های واحد تجاری می باشد را گویند .

3 – سرمایه همان حقوق صاحبان سهام نسبت به واحد تجاری می باشد .

 

_ معادله اساسی حسابداری عبارتست از :        سرمایه + بدهی = دارایی

تهیه و تنظیم ترازنامه

 

 

 

 

بر همین اساس می باشد که در تهیه و تنظیم ترازنامه بحث طبقه بندی پیش می آید ، چرا که استفاده کنندگان از ترازنامه و یا به عبارت دیگر استفاده کنندگان صورت های مالی ، بر اساس همین طبقه بندی ( دارایی ها و بدهی ها ) تصمیمات مهم خود را اتخاذ می نمایند . بطور مثال ما باید دارایی ها و همچنین بدهی ها را به 2 بخش جاری و غیر جاری طبقه بندی نمائیم .

 

 

تهیه و تنظیم ترازنامه معمولا به دو شکل متوازن و گزارشی صورت می پذیرد که این 2 شکل عبارتند از :

1 – متوازن ؛ در این روش تمامی دارایی ها در سمت راست ترازنامه قرار گرفته و در سمت چپ ترازنامه بدهی ها و حقوق صاحبان سهام قرار می گیرد ( جمع بدهی ها و حقوق صاحبان سهام برابر با میزان دارایی ها می باشد )

2 – روش گزارشی ؛ تهیه و تنظیم ترازنامه به روش گزارشی با روش متوازن تنها در یک آیتم متفاوت می باشد ، در روش متوازن همانطور که گفته شد دارایی ها در سمت راست و بدهی ها و حقوق صاحبان سرمایه در سمت چپ قرار دارد ، ولی در روش گزارشی به صورت ستونی نوشته می شود و بدهی ها و حقوق صاحبان سهام در ادامه و زیر ستون دارایی ها آورده می شود .

 

تهیه و تنظیم ترازنامه و ثبت ارقام :

تهیه و تنظیم ترازنامه و بطور کلی تهیه و تنظیم صورت های مالی اساسی نیاز به تبحر فراوان دارد . لذا به شما عزیزان توصیه می نمایم تهیه صورت های مالی خود را به خبره این کار بسپارید ، در این میان بهترین گزینه برای انجام امور حسابداری مجموعه شما شرکت حسابداری و یا موسسه حسابداری می باشد .

شرکت حسابداری ( ثبت ارقام ) به علت تعدد در کار و نیز بهره مندی از افرادی خبره و کار بلد آماده ارئه هر گونه خدمات حسابداری و حسابرسی به شما عزیزان می باشد . کافیست فقط با یک تماس از مشاوره مالی و مالیاتی مشاورین ما در ثبت ارقام بهره مند گردید تا با خیالی آسوده انجام امور مالی و مالیاتی خود را به ما بسپارید و از خدمات ارزشمند ما در این حوزه بهره مند گردید .

 

 

 

 

 

 

فهرست
Call Now Button
×

سلام به سایت ما خوش آمدید:

× واتساپ