دفاتر قانونی حسابداری

دفاتر قانونی حسابداری

دفاتر قانونی حسابداری:

دفاتر قانونی حسابداری و تهیه آن جهت اشخاص حقیقی و حقوقی الزامی می باشد . به عبارت دیگر کلیه شرکت هایی که ملزم به پرداخت مالیات گردیده اند ، باید تمامی فعالیت های اقتصادی خود را در دفاتر قانونی که از اداره ثبت شرکت ها دریافت نموده اند ثبت نمایند ( تحریر دفاتر قانونی ) و در روز رسیدگی مالیاتی ، که تاریخ آن از جانب ممیز مالیاتی مربوطه ابلاغ می گردد به اداره دارایی تسلیم نمایند .

دفاتر قانونی حسابداری جهت شرکت های حقوقی شامل دفاتر روزنامه و کل می باشد ، دفاتر روزنامه و کل طبق مقررات مواد 11 و 12 قانون تجارت مصوب سال 1311 از طرف نماینده اداره ثبت اسناد پلمپ و ثبت می گردد .

دفاتر قانونی حسابداری جهت شرکت های حقیقی ( دفتر مشاغل ، دفتر در آمد و هزینه ) از طرف اداره امور مالیاتی ذیربط حسب مورد امضا ، پلمپ و ثبت می گردد .

 

دفاتر قانونی حسابداری و تحریر آن :

دفاتر قانونی حسابداری شیوه تحریر خاص خود را دارد ، در نحوه نوشتن دفاتر روزنامه و کل نباید سلیقه به خرج داد و دفاتر قانونی را به طرز دیگری نگارش نمود . تحریر دفاتر روزنامه و کل زمان خاص خود را دارد ، همان گونه که از نامش پیداست تحریر دفتر روزنامه باید به صورت روزانه صورت پذیرد و سپس از دفتر روزنامه به دفتر کل انتقال یابد .

در تحریر دفاتر قانونی حسابداری نباید تاخیر نمود ، البته قانونگذار تا 15 روز تاخیر در تحریر دفاتر قانونی ، در صورتی که تاخیر به وجود آمده به منظور سوء استفاده نباشد را ( البته به تشخیص سازمان امور مالیاتی ) مجاز دانسته  است .

باید توجه داشت که تاخیر هایی که بیش از 15 روز می باشد ، مجاز بودن و یا مجاز نبودن آن ، به تشخیص هیات 3 نفره موضوع بند 3 ماده 97 قانون مالیات های مستقیم مصوب 03/12/66 و اصلاحیه های بعدی می باشد .
تحریر دفاتر قانونی حسابداری به عهده حسابدار می باشد ، باید دانست که تحریر دفاتر حسابداری از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد ، چرا که طبق قانون مالیات های مستقیم ، مالیات اشخاص حقیقی و حقوقی بر اساس همین دفاتر محاسبه و منظور می گردد .

تحریر دفاتر قانونی حسابداری باید در آرامش ، با نظم و دقت فراوان صورت پذیرد ، تحریر دفاتر قانونی باید بدون خط خوردگی بوده و مهم است بدانیم که نباید در هنگام بروز خطا از لاک غلط گیر استفاده نمائیم . تحریر دفاتر قانونی را می توان با خودکار آبی هم انجام داد ولی بهترین روش استفاده از خود نویس ، خودکار و یا روان نویس مشکی می باشد .

در هنگام بروز اشتباه در هر قسمتی حتما با رنگ مخالف ( خودکار قرمز ) بر روی اشتباه صورت پذیرفته خط کشیده و صحیح آن را بالای آن و در جای درست خود نگارش نمائیم .

در هنگام تحریر دفاتر قانونی باید بسیار دقت نمود تا خطوط و یا صفحاتی از قلم نیفتاده باشد . توجه داشته باشیم که اشتباهات فاحش در تحریر دفاتر قانونی موجب رد دفاتر حسابداری می گردد .

دفاتر قانونی حسابداری

دفاتر قانونی حسابداری و پلمپ دفاتر :

دفاتر قانونی حسابداری باید در موعد مقرر دریافت شوند ، طبق قانون شرکت های نوپا و تازه تاسیس ، جهت دریافت دفاتر پلمپ خود ، از اداره ثبت شرکت ها حداکثر 2 ماه پس از تاسیس شرکت زمان دارند .

مهلت دریافت دفاتر پلمپ جهت سال بعد ، برای شرکت ها ( اشخاص حقیقی و حقوقی ) حداکثر تا پایان اسفندماه ماه می باشد و

در این فرصت حتما باید دفاتر پلمپ سال بعد خود را دریافت نمایند .

دفاتر قانونی حسابداری و شرکت حسابداری :

دفاتر قانونی حسابداری و نگارش آن را به هر شخصی نسپارید ، تحریر دفاتر سبک و سیاق خود را دارد ، بروز اشتباه در تحریر دفاتر ممکن است موجب مردودی دفاتر گردد و جرائم سنگین مالیاتی را به همراه داشته باشد .

پیشنهاد من به شما عزیزان این است که تحریر دفاتر خود را به کاردان و خبره این کار بسپارید . در این میان بهترین گزینه برای تحریر دفاتر شرکت حسابداری و یا موسسه حسابداری می باشد ، چرا که به علت تعدد در کار و نیز بهره مندی از افرادی خبره و کار آزموده ، به بهترین نحو کار شما را به سرانجام خواهند رساند .

ما در ثبت ارقام مفتخر می باشیم تا انجام امور حسابداری و مالیاتی ( صفر تا صد ) شما عزیزان را به بهترین نحو ممکنه انجام دهیم . کافیست با کارشناسان خبره ما در ثبت ارقام تماس حاصل نمائید تا با خیالی آسوده ، حسابداری شرکت خود را به ما سپرده و خود را از دغدغه هایی این چنینی رها سازید .

 

 

 

فهرست
Call Now Button
×

سلام به سایت ما خوش آمدید:

× واتساپ