حسابداری مخارج پیمانکاری

حسابداری مخارج پیمانکاری

حسابداری مخارج پیمانکاری :

حسابداری مخارج پیمانکاری از پیچیدگی های خاص خود برخوردار است . برای آن که بتوانیم حسابداری مخارج پیمانکاری را بهتر بشناسیم و اسناد و مدارک ارائه گردیده را در سیستم حسابداری در جایگاه صحیح خود ثبت نمائیم ،

بهتر آن است که از نزدیک و به صورت بصری از پروژه بازدید نمائیم تا کار و روش آن را از نزدیک مشاهده و با اصطلاحات مرسوم در آن آشنا و کاملا درک نموده تا بتوانیم هزینه های مربوطه را در سرفصل های درست خود و به صورت صحیح ثبت نمائیم .

باید توجه داشت که این روش خاص حسابداری پیمانکاری و جهت مخارج و هزینه در پروژه های ساختمانی نبوده و جهت تمامی انواع حسابداری قابل استفاده و کاربردی می باشد .

حسابداری مخارج پیمانکاری در اصل به مخارجی گفته می شود که طبق اصول حسابداری و نیز مقررات حاکم بر استاندارد های حسابداری بوده و قابل آن باشد که بتوانیم آن ها را در دفاتر پیمانکار تحت عنوان حساب پیمان در جریان تکمیل و یا حساب کار در دست اجرا ثبت نمائیم .

باید توجه داشت که حساب فوق در دفاتر کارفرما تحت عنوان حساب دارایی در جریان ساخت ثبت می گردد .

حسابداری مخارج پیمانکاری باید جهت هر پروژه به صورت جداگانه صورت پذیرد و مخارج و در آمد های هر پروژه به صورت جداگانه ثبت گردد .

حسابداری مخارج پیمانکاری از زمانی آغاز می گردد که مخارج مربوط به قرارداد بسته شده فی ما بین کارفرما و پیمانکار شناسایی می گردد و زمان آن آغاز قرارداد بوده و با اتمام قرارداد نیز پایان می یابد .

حسابداری مخارج پیمانکاری ( مخارج پیمان ) مربوط به استاندارد 9 حسابداری ” حسابداری پیمان های بلند مدت ” می باشد  ، در مقالات گذشته نیز در مورد مخارج و هزینه در پروژه های ساختمانی توضیحات جامعی را خدمتتان ارائه نموده ایم .

 

 

حسابداری مخارج پیمانکاری و تعریف هزینه :

حسابداری مخارج پیمانکاری جهت هزینه های صورت پذیرفته انجام می گردد . هزینه به مخارجی اطلاق می گردد که جهت کسب در آمد صورت پذیرفته ، حال ممکن است مبلغ این هزینه پرداخت گردیده باشد و یا به وقوع پیوسته باشد .

به عبارت دیگر می توان گفت که بهای تمام شده کالا و خدماتی که جهت کسب در آمد و یا فروش متحمل می گردیم هزینه نام داشته و به محض وقوع آن باید در سیستم ثبت و نگهداری گردد . بسیاری از گزارشات از قبیل گزارشات هزینه ، سود و زیان و گزارش بهای تمام شده از هزینه استخراج می گردند .

این مطلب را مطالعه کنید: شرکت حسابداری در کرج

حسابداری مخارج پیمانکاری و ارتباط آن با مخارج سرمایه ای :

حسابداری مخارج پیمانکاری به دارایی ها نیز باز می گردد ، البته مخارج سرمایه ای در اصل دارایی های ثابت را در بر می گیرند و در حساب دارایی ثبت و نگهداری می گردند ، ولی باید توجه داشت که جهت همین دارایی ها هزینه استهلاک نیز محاسبه می گردد و می توان گفت که دارایی ها به مرور زمان مستهلک می گردند .

پس باید برای دارایی ها هزینه استهلاک در نظر گرفت و این هزینه ها تاثیر گذار بر روی بهای تمام شده ما می باشند . برای این منظور باید مقدار استفاده و یا کارکرد یک دارایی را در یک پروژه محاسبه نمائیم و معادل ریالی آن را تحت عنوان هزینه ثبت نمائیم .

بدین ترتیب که فرض بگیریم شرکت دستگاهی خریداری می نماید و از آن در پروژه های مختلف استفاده می نماید ، پس حسابدار باید برای این دستگاه که که ممکن است 6 سال در پروژه های مختلف به کار گیری گردد نرخ استهلاک در نظر گرفته و هزینه استهلاک روزانه دستگاه مذکور را محاسبه نماید . در نهایت با توجه به روزهای به کارگیری دستگاه در پروژه مد نظر ، هزینه استهلاک دستگاه را در پروژه مورد نظر محاسبه و ثبت نماید .

حسابداری مخارج پیمانکاری

حسابداری مخارج پیمانکاری و دسته بندی هزینه ها :

حسابداری مخارج پیمانکاری و دسته بندی هزینه ها از زوایای مختلف صورت می پذیرد ، در ذیل به برخی از این هزینه ها اشاره خواهیم نمود :

1 – هزینه های آشکار و پنهان

2 – هزینه های ثابت و متغیر

3 – هزینه های جاری و سرمایه ای

4 – هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی

حسابداری مخارج پیمانکاری و ثبت ارقام :

حسابداری مخارج پیمانکاری تخصص ماست ، تیم متخصص و حرفه ای ما در شرکت حسابداری در کرج ( شرکت حسابداری در گوهردشت کرج ، شرکت حسابداری در عظیمیه کرج ، شرکت حسابداری در هفت تیر کرج )

پیشرو در حسابداری شرکت های پیمانکاری در حوزه های مختلف راه سازی ، ابنیه ، شرکت های نفتی و … مفتخر می باشد خدمات حسابداری و مالیاتی شما عزیزان را به بهترین نحو ممکن به سر انجام برساند .

کافیست با یک تماس از مشاوره ی بهترین مشاوران مالیاتی ما در بهترین شرکت حسابداری ثبت ارقام ” ( مشاوره حسابداری تلفنی ، مشاوره مالیاتی تلفنی در کرج ) بهره مند گردید تا با خیالی آسوده خدمات حسابداری و مالی و نیز انجام امور مالیاتی در کرج و اقصی نقاط ایران را به ما بسپارید و خود را از دغدغه هایی از این دست رها سازید .

فهرست
Call Now Button
×

سلام به سایت ما خوش آمدید:

× واتساپ