آموزش حسابداری پیمانکاری

آموزش حسابداری پیمانکاری

آموزش حسابداری پیمانکاری :

آموزش حسابداری پیمانکاری و حسابداری پیمانکاری در مقایسه با حسابداری صنعتی ، حسابداری خدماتی و حسابداری بازرگانی از شیرینی خاصی برخوردار می باشد .

در این مقاله می خواهیم آموزش حسابداری پیمانکاری را از صفر تا صد جهت شما عزیزان ارائه نمائیم .

نیت ما از تحریر مقاله آموزش حسابداری پیمانکاری این می باشد که دانشجویان رشته حسابداری و اشخاص علاقمند به حسابداری پیمانکاری بیش از پیش با اهمیت موضوع در حسابداری شرکت های پیمانکاری ،

به ویژه شرکت های پیمانکاری که ثبت شرکت را تازه انجام داده اند ( حسابداری برای شرکت های تازه تاسیس ، حسابداری برای شرکت های نوپا ) و نیاز به چیدن پایه ای اساسی و محکم دارند ،

آشنا ساخته و روش های موجود در کار را برایشان توضیح دهیم .

حسابداری پیمانکاری در اصل قراردادی معتبر بین کارفرما و پیمانکار بوده که به جهت به اتمام رساندن پروژه ای بزرگ و عظیم بین این اشخاص منعقد می گردد .

این قرارداد شامل مراحلی نظیر طرح اولیه ، ارجاع به پیمانکار و … می گردد که پیمانکار با استفاده از تجربیات و روش هایی که طی سالیان آموخته است قرارداد را به اجرا در آورده و به اتمام می رساند .

پیمانکار برای کل این قرارداد یک قیمت پیشنهاد می دهد ، در این میان نیز ممکن است هزینه هایی خارج از پیش بینی رخ دهد ،

این هزینه ها همان هزینه های جانبی بوده و به عنوان هزینه های جانبی شناسایی می گردد .

آموزش حسابداری پیمانکاری

آموزش حسابداری پیمانکاری و مناقصه :

آموزش حسابداری پیمانکاری ، در مرحله اول از آگهی دولت جهت برگزاری مناقصه آغاز می گردد که طی آن قرار است پروژه ای عظیم کلید بخورد ،

این پروژه ممکن است مربوط به سد سازی ، کانال کشی ، ساخت تونل و یا هر پروژه بزرگ دیگری باشد .

پس از برگزاری مناقصه دولت با شرکت برنده در مناقصه قراردادی را منعقد می نماید .

در این میان شخص پذیرفته شده در مناقصه موظف است در قبال وجوهی که در زمان های مشخص دریافت می نماید پروژه را پیش برده و در نهایت به اتمام برساند ، که تمامی این مراحل با حسابداری پیمانکاری در ارتباط می باشد .

قرارداد تعهدی میان کارفرما و پیمانکار بوده که هر یک از آن ها باید به مفاد آن پایبند باشند ، در قرارداد نام طرفین ، تعهدات ، مدت و مبلغ قرارداد و … درج می گردد .

در بالا گفتیم که در قرارداد ما بین کارفرما و پیمانکار منعقد می گردد . کارفرما می تواند شخص حقیقی و یا حقوقی باشد که از آن در قرارداد به عنوان طرف اول یاد می گردد .

در پروژه های عظیم کارفرما دولت می باشد . پیمانکار نیز می تواند حقیقی و یا حقوقی باشد که طرف دوم قرارداد بوده و ساخت پروژه بر عهده او می باشد .

این مطلب را مطالعه کنید: سند صورت وضعیت پیمانکاری

آموزش حسابداری پیمانکاری و روش های اجرا :

آموزش حسابداری پیمانکاری را در 2 روش کار تکمیل شده و درصد پیشرفت کار را خدمتتان توضیح می دهیم :

1 – روش حسابداری پیمانکاری بر اساس پیشرفت کار :

در این روش کلیه اتفاقات صورت پذیرفته بر اساس مرحله ای انجام یافته و سود و زیان نیز بر اساس درصد پیشرفت کار محاسبه نموده و سود نهایی را طبق هزینه های پیش بینی شده به دست می آوریم .

این روش ایراداتی نیز دارد ، چرا که ما هزینه ها را بر اساس سود و زیانی که اتفاق افتاده محاسبه می نمائیم و اگر به هر علتی هزینه ای پیش بینی نشده رخ دهد ، پروژه به تعویق خواهد افتاد .

2 – روش حسابداری پیمانکاری بر اساس کار تکمیل شده :

در روش حسابداری پیمانکاری بر اساس کار تکمیل شده سود و زیان و … پس از اتمام پروژه محاسبه گردیده

و بر خلاف روش قبل محاسبات انجام شده بر اساس پیش بینی نبوده و طبق شواهد و مدارک صورت می پذیرد .

 

این مطلب را مطالعه کنید: حسابداری مخارج پیمانکاری

آموزش حسابداری پیمانکاری و انتخاب روش

آموزش حسابداری پیمانکاری به مرحله تصمیم گیری در انتخاب روش رسیده ، در این مرحله پیمانکار طبق شرایط موجود باید روش درستی را انتخاب نماید و نمی تواند به صورت سلیقه ای عمل نماید .

دقت نمائید که هر روشی را که انتخاب می نمائید حتما تا پایان پروژه از مراحل آن تبعیت نمائید ، چرا که اگر پیمانکار قصد تغییر روش را داشته باشد ،

کاری بسیار دشوار بوده و یا حتی در برخی موارد غیر ممکن بوده و پیامد های مالی جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت .

این مطلب را مطالعه کنید: خدمات حسابداری

آموزش حسابداری پیمانکاری و ثبت ارقام :

آموزش حسابداری پیمانکاری

1 – حسابداری پیمانکاری

2 – حسابداری شرکت های پیمانکاری

3 – مخارج و هزینه در پروژه های ساختمانی

4 – نحوه صدور سند صورت وضعیت پیمانکاری

5 – سند صورت وضعیت پیمانکاری

ثبت ارقام ( موسسه حسابداری ، شرکت حسابداری در کرج ) مفتخر می باشد خدمات حسابداری و مالیاتی شما سروران گرامی را به بهترین نحو ممکن به انجام برساند .

کافیست با یک تماس از مشاوره ی ارزشمند متخصصین و کارشناسان ما بهره مند گردید تا با خیالی آسوده خدمات مالیاتی و حسابداری خود را به ما بسپارید و خود را از دغدغه هایی از این دست رها سازید .

 

 

 

 

 

 

 

فهرست
Call Now Button
×

سلام به سایت ما خوش آمدید:

× واتساپ